Arguvandan

Terör ve Teröristle Mücadele

[envira-gallery slug=”teror-ve-terorizim”]

Genellikle siyasal bir ideoloji uğruna girişilen, toplumu korkutmaya, yıldırmaya karşı sürekli şiddet içeren organize eylemlere terör denir.

Bu doğrultuda terörizm, savaş ve diplomasi ile kazanılamayan sonuca ulaşmanın yöntemidir.

Terörizmin olmazsa olmazları arasında teoriye, felsefeye, ideolojiye ve dış desteğe dayanma zorunluluğu vardır.

Terör örgütünün beyin takımı destekçileriyle sürekli irtibat halinde, can güvenliğinin olduğu, ihtiyaçlarının rahatlıkla karşılanabildiği bir alanda örgütü idare ederler.

Örgüt yöneticileri eleman kazanmak için gerek dini gerekse ideolojiyi kullanarak  elemanlara yaklaşırlar. Örgüte katılmış kişiler ise örgütün amaçlarını, eylemlerini sorgulayamazlar. Örgütte sanıldığı gibi demokrasinin olmadığını suça karıştıktan sonra anlarlar. Suça karışan bir kişi devlet tarafından yargılanacağı düşüncesi ile devletten kaçar. Devletten kaçan terörist örgüte sıkı sıkıya sarılır, örgütten ayrılması çok zor olur.

Terör örgütü lider kadrosu dış destek almadan örgütünün ayakta kalamayacağını bilir. Her terör örgütünün  arkasında mutlaka bir emperyalist devlet vardır. Emperyalist devletlerin kendilerine sağladığı imkanlar doğrultusunda eylemlerini yaparlar.

Emperyalist devletlerin çıkarları devam ettiği sürece örgüt hayatta kalır. Bazen örgüte ferdi, bazen  toplumsal eylemler yaptırılır, bazende vekalet savaşı yürütürler. Terör örgütünün görevi bittiği an ya o örgüt dağıtılır, ya da ileride tekrar kullanılmak üzere uykuya yatırılır.

Hiç bir terör örgüt mensubu bulunduğu kitleye, devlete hizmet etmez. Tüm terör örgütleri emperyalist ülkelere hizmet ederler.

Devletler terör ve terörizmle mücadele etme yöntemlerini  aslında çok iyi bilirler. Ancak terörün olduğu ülkeler geri kalmış, az gelişmiş ve gelişmekte olan  fakir ülkeler olduğu için terörizmin arkasındaki emperyalist ülkelerle mücadele etmeyi göze alamazlar. Terörizmin olduğu ülkelerde terörle mücadele bataklığı kurutmakla değil, sivri sinekle mücadele mantığı ile yürütürler.

Bundan dolayı geri kalmış, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde terörle mücadele başarıya ulaşmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir