Arguvandan

Zeki Kuneralp (Suçların şahsiliği ilkesi)

[envira-gallery slug=”zeki-2″]

Ali Kemal Gazeteci, yazar, eğitimci ve siyaset adamı. 1889 yılında İstanbul’da doğdu. Damat Ferit Hükumetlerinde (1918 Maarif Vekilliğine getirildi. Daha sonra Kabinede yer değiştirerek Dahiliye Nezareti’ne geçti. Peyamı Sabah gazetesinin baş yazarı ve Milli Mücadele karşıtı olan Ali Kemal , O tarihte İçişleri Bakanı idi.10 Kasım 1922 günü, halk tarafından linç edildi.

Ali Kemal’in oğlu Zeki Kuneralp 5 Ekim 1914 de İstanbul’da doğdu. İlk ve Orta öğrenimin İsviçre’de tamamladı. Bern Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1938 yılında mezun oldu.

Zeki Kuneralp İsviçre vatandaşı olmasından dolayı, askerlik görevini yapma gibi bir zorunluluğunun olmamasına rağmen  Türkiye’ye gelerek 1938 yılında askerlik görevini yaptı. Askerlik görevini yaptığı sırada Dış işler  Bakanlığının  açmış olduğu sınava katılarak sınavı birincilikle kazandı.

Prosedür gereği Dış işleri Bakanlığına atanan tüm personellerin güvenlik soruşturması yapılması zorunluluğu vardır.  Zeki Kuneralp’ın güvenlik soruşturması yapılır, ancak kayıtlarda Milli Mücadele karşıtı Ali Kemal’ın oğlu olduğu tespit edilir. Zeki Kuneralp’ın sınav birincisi olması aynı zamanda Ali Kemal’ın olgu olması bürokratlarda sıkıntı yaratır. Sorun sınav sonuçları ve güvenlik soruşturması sonucu ile birlikte  Cumhurbaşkanı ismet İnönü’ye sunulur.  Bürokratlar nasıl bir işlem yapacaklarına dair İsmet İnönü’nün görüşünü almak isterler. İsmet İnönü Ali Kemal’in suçlarından dolayı, oğlu Zeki Kuneralp’ı suçlamaz,  “Suçların şahsiliği ilkesi gereği babanın suçu oğlunu bağlamaz der.”  ve Zeki Kuneralp’a kefil olur. Zeki Kuneralp böylelikle Dış işleri Bakanlığında göreve başlar.

Dış işleri Bakanlığında genel sekreter yardımcılığı, genel sekreterlik, Bern,Londra ve  Mardin olmak üzere 24 yıl Büyük elçilik görevini başarıyla yapar.

Zeki Kuneralp 1978 yılında Madrid’de görev yaparken, makam aracına Ermeni terör örgütü ASALA tarafında yapılan saldırıda eşi Necla Kuneralp  (02 Haziran 1978) günü şehit edildi. Eşi şehit edildikten bir buçuk yıl sonra Madrid Büyük elçisi iken emekliye ayrıldı. 26 Temmuz 1998 günü İstanbul’da vefat etti. Zeki Kuneralp’a Tanrıdan rahmet diliyorum. Zeki Kuneralp’ın  Oğlu  Selim Kuneralp Dış işleri Bakanlığında büyük elçi olarak görevine devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir