Arguvandan

Dünya’da en risksiz iş hangisi dersiniz?

[envira-gallery slug=”is”]

İş bakıyorum iş karar veremiyorum.

İş veren mi?

İşçi mi?

Esnaf mı?

Tüccar mı?

Köylü mü?

Ne dersiniz hangisi sizce? Rahat, huzurlu, güvenli, riski , karışanı olmayan,itibarı, parası bol olan meslek hangisi acaba.

İşveren mi dediniz?

Ama işverenin işi çok, iş kurması, fabrika, atölye kurmasıyla uğraş, işçisi,ustasıyla uğraş, pazar sorunu daha başka bir sıkıntı, rekabeti ayrı bir dert, SSK primleri, Vergileri, muhasebesi ayrı bir dert birde sermaye gerekiyor, sermaye yetmedi kredi bul. Krediyi neden hangi şartlarda alacaksın?

Yok bu olmaz.

İşçi mi? dediniz

Fena değil ama, o da ayrı bir dert, her gün sabah erkenden kalk, akşama kadar çalış yorucu bir iş, performansı  yakalama sorunu var, yakalayamazsan, ustayla, işverenle sıkıntı yaşarsın, maaşında az ekonomik sıkıntı da cabası, olmaz, olmaz hoşuma gitmedi. Zaten bu krizde  işte seni de  tutmazlar.

Esnaf mı? dediniz.

Aslında fena değil, dükkan senin kira derdin yoksa fena değil, olabilir ama, son zamanlarda tüketici hakkı çıkardılar, adam malı alıp götürüyor, bir kaç gün sonra iade ediyor.  Tezgahtar  iş bilmiyor, işi bilen çok maaş istiyor, KDV ‘si, muhasebesi, vergisi yok bu da olmaz zor iş ben uğraşamam.

Tüccar mı?

O da ne demek, esnafla aynı değil mi, esnafın biraz büyüğü,  yurt dışına ihracat yapacaksın, yurt  dışından ithalat yapacaksın, para çok görülüyor ama yaptığın ihracatlarda  ya gönderdiğin mallar geri dönerse o masrafları kim karşılayacak? Yanlışlıklar senin olur.

Ben mi, asla olmaz karşılamam  o iş bana göre değil.

Köylü mü?

toprağı severim, temiz havayı severim,  doğal yaşamayı severim, bak bu olur işte.

Ama dur,  dur bunun riski var mı?  Ürettiğin mallar değerlendiremezsen bitmiş olursun.

Yağmur yağmazsa nasıl nasıl yetiştiririm  arpayı, buğdayı, barajda su kalmazsa nasıl sularım  pancarı, tütünü? Pancarı şeker fabrikaları almazsa, tütünü tekel fabrikaları almazsa nasıl yaparım ben? Yok,  yok bu da olmaz.

Peki ben ne iş yapacağım?

Biraz daha düşünmem lazım kendime göre bir iş bulmalıyım.

Buldum, buldum.

Muhalefet partilerinde bir köşe başı bulursam çok iyi olur. Hele Genel Başkanlık olursa, ekibimi de kendi kafama göre kurdun mu tamam, tadına doyum olmaz. Sorumluluğu yok, hesap soran yok, %20-25 oy cep’te garanti. Almanya’nın Adolf Hitler’i, İtalya’nın Mussolini ‘si gibi sözümün üstüne söz söyleyen yok.

Muhtar adayları dahi altı ay önce kaybetmemek için kendisini çalışmak zorunda hissediyor.

Muhalefet öyle mi?

İktidar olma derdin yok, seçim kaybetme derdin yok, herkes kaybetmeye alışmış.

Bir tek sıkıntısı var, her hafta grup toplantısında konuşmak, ne yapalım yılda 52 konuşma yapar, danışmanlarım var hazırlarlar, bana da yazılı metini okumak kalır o’na da  dayanacağız artık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir