Arguvandan

Kadın Kahramanlarımız (Kara Fatma)

[envira-gallery slug=”kara-fatma”]

eşi ile birlikte sürdürdü. Birinci Dünya Savaşında Kafkas cephesinde kendi ailesinden bir çok kadınla birlikte cephede savaştı. Sarıkamış harekatında eşi şehit düşünce Erzurum’a geri döndü.

Mustafa Kemal Atatürk’le görüşmek için Sivas’a gitti. Mustafa Kemal Atatürk tarafından Milis Mürfeze Komutanı olarak batı cephesine atandı. Aldığı emir doğrultusunda İstanbul’a giden Kara Fatma , silah ve adam kaçırma görevlerini üslendi. ,

Yunanlıların İzmir’i işgal etmesi sonucu  İzmir’e geçerek Yunanlılara karşı savaştı. 300’ü aşkın birliği ile birinci, ikinci İnönü savaşlarına katıldı. Sakarya ve Dumlupınar savaşlarında da birliği ile savaştı.

Savaş sonunda çavuş rütbesiyle girdiği askerlik hayatına üsteğmen rütbesi ile terhis oldu. Soyadı kanunu çıkması ile Seher soyadı’nı aldı. Artık Kara Fatma “Fatma Seher” olarak anılmaya başladı.

Üsteğmen rütbesi ile emekliye ayrılan Fatma Seher Hanım emekli maaşını almadı. 2 Temmuz 1955’de Darülaceze’de 67 yaşında vefat etti ve İstanbul’da Kasım paşa Kulaksız mezarlığında toprağa verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir