Arguvandan

Nicolas Maduro’dan sonra Sıradaki Kimde?

[envira-gallery slug=”maduro”]

ABD 2 Nisan 1917’de Almanya’ya savaş açtı. ABD’nin 1. Dünya savaşına  girmesi savaşın bitişini hızlandırdı. ABD başkanı Woodrow Wilson savaşın sona ermesi için 14 maddelik bir bildiri yayınladı.

ABD  Wilson ilkeleri ile dünyada tarih sahnesine çok güçlü bir giriş yaptı. Artık dünyanın her noktasında görünmeye başladı. Sözde Mazlum insanların koruyuculuğunu üslendi. Dünyayı kendi çıkarları doğrultusunda şekillendirmeye başladı.

Barış elçisi, insan hakları savunucusu oldu. 1 ve 2 dünya savaşlarına, savaşa  başta girmedi, tarafsız kaldı. ABD silahlarını satabilmek için devletleri bir birine düşürdü. Savaşan devletlere silah satarak ekonomisini güçlendirdi.  Dünyanın en büyük silah üreticisi ve ihracatçısı  oldu,

7 Aralık 1941’de Harbour bölgesindeki  Amerikan üssüne ani bir hava bombardımanı ile savaşa girdi.

ABD tarihinde savaşları sürekli kendi toprakları dışında karşılamış, topraklarında savaş görmemiş, insanlarına kıyım ve vahşeti, ülkesine yıkım yaşatmamıştır. ABD topraklarını savaştan uzak tutmak için 6 Ağustos 1945 sabahı ABD ilk  atom bombasını Japonya’nın, Hiroşima kentine, İkinci atom bombası ise, 3 gün sonra 9 Ağustos’ta Nagasaki’ye attı. ABD Yüz binlerce  sivil halkı katletmiştir

Bu uyguladığı politikanın meyvesini alan ABD gerek  eski  dünya (Asya,Avrupa,Afrika) gerekse Güney Amerikada  çok büyük ve sayısız operasyonlar yapmıştır.

2.Dünya savaşından sonra ABD katliamlarından bir kaç örnek vermek gerekirse şöyle sıralayabilirim.

1950 -1953 Kore saldırısınında, yüz binlerce insan öldü.

1961 Küba’ya karşı Domuzlar körfezi çıkartması yaptı.

1965’de Dominik’e paraşütçüler indirdi.

1973 Şili’de düzenlediği darbe ile Augusto Pinochet diktatörlüğünü kurdurarak 1973’den 1988’e kadar Şili’de milyonlarca sivilin işkence görmesine, sürgün edilmesine ölmesine neden olmuştur.

1983’de Lübnan’da binlerce sivil halkı katletti.

2001 Afganistan saldırısı savaş ve iç karışıklık devam ediyor.

1991’de  ve 2003’de Irak’a saldırdı milyonlarca sivil insanın ölmesine neden oldu.

2010 yılında başlatılan Arap Baharı süreci, bir dizi Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkesinde önemli değişimleri beraberinde getirdi. Bazı ülkelerde ise bu süreçle birlikte başlayan iç kargaşa ve çatışmalar halen devam ediyor.

Tunus , Mısır,. Libya, Suriye, Bahreyn’de Yemen’de  ülkelerin bir çoğunda iç savaş çıkarttı bir çoğunda ise yönetimlerin değişmesini sağladı. ABD bu faaliyetlerine de bu gün Venezuela ile devam etmekte dir. Eğer Nicolas Maduro’yu iktidardan indirebilirse bakalım sıra kimde.

ABD  bu saldırılarının arkasından saldırdığı bölgelerin yer altı ve yer üstü, kaynaklarından aslan payını almayı başarmışlardır.

ABD’nin kanlı saldırıları dünya kamuoyunda şöyle bir algı yaratıyorlar, yapılan tüm kanlı operasyonlar dönemin başkanının adını taşıyor, sanki ABD’nin hiç bir suçu yokmuş gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir