Arguvandan

Uğur Mumcu

[envira-gallery slug=”ugur”]

Uğur Mumcu, 22 Ağustos 1942’de Nadire ve Hakkı Şinasi Mumcu’nun oğulları olarak Kırşehir’de dünyaya geldi.

1961’de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. “Türk Sosyalizmi” başlıklı yazısıyla 1962’de Yunus Nadi Makale Ödülü’nü kazanan Mumcu, 1963’de Hukuk Fakültesi Öğrenci Derneği’ne Başkan seçildi.

Uğur Mumcu 1965’de avukat olarak mezun oldu. Doğan Avcıoğlu, Mümtaz Soysal ve İlhami Soysal’la birlikte Yön hareketini başlatanlardan biri olan Cemal Reşit Eyüpoğlu‘nun yanında avukatlık yapmaya başladı. Aynı yıl 18 Haziran’da “Biz Anayasayı Savunuyoruz. Ya Siz?” başlıklı makalesi Yön Dergisi’nde yayımlandı. 30 Haziran 1967’den itibaren “Kitap Toplatmak Anayasaya Aykırıdır” başlıklı yazısıyla Kim Dergisi’nde de yazıları yayımlanmaya başlayan Mumcu’nun, 18 Ağustos’taki “Anayasaya Saygı” başlıklı yazısıyla birlikte Akşam Gazetesi’nde de incelemeleri yayımlanmaya başlandı.

Milliyet Gazetesi, Yeni Ortam Gazetesinde yazıları yayınlanan Uğur Mumcu  Cumhuriyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı. Bir çok kitabı yayınlandı, Yurt içinde ve yurt dışında sayısız ödüller alan Uğru Mumcu ölümünde sonra da bir çok ödüle layık görüldü.

Uğur Mumcu, 24 Ocak günü 1993’de kendisine düzenlenen bir saldırı sonucu hayatını kaybetti.  cinayet failleri hala bulunamadı. Uğur Mumcunun 26. ölüm yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyorum.

Uğur Mumcu kendisini şöyle ifade etmektedir.

“Ben Atatürkçüyüm….

Ben, cumhuriyetçiyim…

Ben lâikim…

Ben antiemperyalistim…

Ben tam bağımsız Türkiye’den yanayım…

Ben insan hakları savunucuyum…

Ben, terörün karşısındayım…

Ben, yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım.

Dün sabaha değin, araştırararak yazdığım hiçbir konuyu yalanlayamadınız.

Öyleyse vurun, parçalayın, her parçamdan benim gibiler beni aşacaklar doğacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir