Arguvandan

24 Ocak İstikrar Kararları mı?

[envira-gallery slug=”24-ocak”]

Milli Selamet Partisi lideri  Necmettin Erbakan  ve Milliyetçi Hareket Partisi lideri Alparslan Türkeş. 1979 seçimlerinden sonra  Adalet Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel’in başında olduğu  azınlık hükumetine dışarıdan destek verirler ve azınlık hükumeti kurulur.

12 Mart 1970 den itibaren ülkede terör eylemleri yoğun bir şekilde devam etmektedir.  Ülkenin ekonomisi ise 1950 lerden itibaren Wilson ilkeleri ve Truman doktirini  kapsamında dışarıdan alınan borçların vadesi dolar, geri ödemesinin gerekmektedir.  ABD ile yapılan ikili anlaşmalar nedeniyle ülke içinde üretime dönük gerekli yatırımlar yapılamaz. Ülke mamul madde ihtiyaçlarının ithalat yolu ile karşılaması nedeniyle, ülke döviz dar boğazına girdi. Zamanın Başbakanı Süleyman Demirel ülke ekonomisini “Türkiye 70 sente muhtaçtır” sözü ile açıklamak zorunda kalmıştır.

Süleyman Demirel ülkenin içinde bulunduğu ekonomik dar boğazdan kurtulmak için Başbakanlık Müsteşarı Turgut Özal’ı ekonomik program hazırlamakla görevlendirir.

Turgut Özal IMF ve Dünya Bankası ile ortaklaşa hazırladığı programı Başbakan Süleyman Demirel’e sunar ve Hükumet 24. Ocak 1980 günü “24 Ocak İstikrar Kararları” adı ile anılan paketi kamuoyuna açıklar.

24 Ocak Kararlarının  özü ülkeyi serbest piyasa ekonomik modeli adı altında uluslar arası sermaye ye açmak. Devletin ekonomideki ağırlığını yönlendiriciliğine son vermek. Ekonomiyi, para politikasını, uluslar arası sermayenin kurallarına  teslim etmek.  Kamu mallarını işletmelerini özelleştirilmesinin önünü açmak esasına dayanır.

24 Ocak kararları uygulamaya konması ile birlikte Türk Lirası %32,7 oranında devalüve edilerek dolar 47 Liradan 70 lira’ya çıkar.

KİT’lerdeki uygulamaya paralel olarak tarım ürünleri destekleme alımları sınırlandırılır.  KİT ürünlerine çok büyük zamlar yapılır. Örneğin, gübreye 7 kat, posta ücretlerine 4 kat, çimentoya 3 kat, şekere yüzde 170, petrol ürünlerine yüzde 200, elektriğe yüzde 153, kağıda ise yüzde 104 zam yapılır.

Dış ticaret serbest bırakılır, yabancı sermaye yatırımları teşvik edilir. İthalat kademeli olarak serbest bırakıldı. İhracata  vergi iadesi, düşük faizli kredi,  ithal girdilerde gümrük muafiyeti, sektörlere göre farklılaşan teşvik sistemi sağlandı.  Teşvikler nedeniyle ithalat teşvikler nedeniyle yerli üretimden daha avantajlı konuma geldi.

Ülkede yeni yolsuzluk alanları , kısa yoldan zengin olmaların önü açıldı. Hayali ihracatlar ile devleti soydular. Mantar gibi bankerler türedi, halkın  emeğini, birikimini çarptılar yolsuzluklar la, kısa sürede  emeksiz yeni zenginler oluştu.

Ülkede uluslar arası sermaye ye direnecek  güçler 12 Eylül askeri darbesi  ile tesviye edildi. Türkiye uluslar arası sermayenin önünde dikensiz bir gül bahçesine dönüştü.

İstikrar paketi olarak açıklanan 24 Ocak kararları, uluslar arası sermayenin  tam bir sömürü paketine dönüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir