Arguvandan

Emperyalizim ve Ekonomi

Emperyalizim ve Ekonomi

İnsanlık için kültür devrimi üç aşamada şekillendi.

1-70 bin yıl önce bu günkü insanların atası durumundaki homosapiense ait organizmalardan kültür adı verilen daha karmaşık yapılar oluştu.

2- Yaklaşık 12 bin yıl önce bulunan buğday evcilleştirildi.

3-Bundan 5 bin yıl önce Sümerler yazıyı bularak yeni bir dönüşüme girildi.

70 bin yıl önce başlayan bilişsel devrim, 12 bin yıl önce başlayan tarım devrimi ve 5 bin yıl önce başlayan bilimsel devrimle bu günkü modern dünyanın temelleri atıldı.

Bu günkü kapitalist düzen son 5-6 yüz yılın ürünüdür.

Batı; Coğrafi keşifler, Reform, Rönesans,  aydınlanma dönemi ve bunların bir parçası olan Fransız devrimini,  sanayi devrimi sonunda dünya teknoloji çağı olarak adlandırılan bir yüksek çağ yakalamaya başladı. Fakat batı merkezli bu yüksek çağın etkileri küreselleşmeye rağmen bu gün bile dünyanın her yerine ulaşamadı.

Öyle ki 21. yüzyılda yer yüzünde bir çok bakımdan adeta orta çağı yaşayan toplumlar var. Bu durumun temel nedeni aslında bilgi ve teknoloji çağına giden süreç de, yani 5-6 yüz yılda gizlidir.

Batı da bilgi ve teknoloji çağına giden merak, keşif, bilim, sömürü, aydınlanma ve zenginleşme kısır döngüsüne dayanır.

Şöyle ki Coğrafi keşifleri krallar destekledi. Keşfedilen kıtalar ve ele geçirilen yerler bu krallar tarafından çok kanlı bir şekilde sömürüldü.

Bu kanlı sömürü batıya zenginlik getirdi. Zenginleşen batı bilim insanlarını ve sanatları himaye etti. Yani keşifler, yeni buluşlar, yeni kaynaklar ile artan bilgi ve para batının çehresini değiştirdi.

Batının sömürgesi durumundaki doğunun çehresi olumsuz yönde değişti. Son iki yüz yılda batının emperyalizmi Kuzey Afrika ve Güney Asya’ya kadar neredeyse  tüm doğuyu acımasız bir şekilde sömürdü. Doğunun yar altı ve yer üstü kaynakları emperyalist batı tarafından yağmalandı.

Bu sırada insanlık tarihi en büyük katliamları (savaşları) yaşadı. Sonunda sömürgeci batı güçlendi, gelişti sömürülen toplumlar gerileyip zayıfladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir