Arguvandan

Arguvan’ın Ulaşım Sorunu

Arguvan’ın  geri kalmasının nedenlerinden başında  coğrafi yapısına ilaveten yol sorunu bulunmaktadır. Malatya –Arguvan  kara yolunun yanlış güzergahtan geçmesi nedeni ile Arguvan Malatya yolu 15 Km uzadığı gibi Arguvan bir çıkmaz sokak haline sokulmuştur.

Arguvan’ın sorunlarını çözmek için ilk önce yol sorununu çözmek gerektiğine inanıyorum.  Arguvan’ın yol güzergahının  Malatya- Hekimhan yolunun Karaca Köyü yol ayrımından ayrılarak,  Baz gölü ve Tarlacık köyü üzerinden Arguvan merkeze ulaşılabilir. Bu öneriyle Arguvan yolu mevcut yolundan 15 km daha kısa bir hal alır.

Arapkir de bu boynu büküklüğü yaşamaktadır. Arguvan üzerinden sırasıyla Karahöyük, Ermişli, Arapgir Bostancık, Arapgir Boğazlı köy yolunu takip ederek Arapgir ilçesine varılabilmektedir. Fakat bu yolda da ciddi çalışmalara ihtiyaç vardır. Arapgir-Arguvan bağlantısının sağlanmasıyla birlikte  Arapgir-Malatya yolu 20 km kısalacağı öngörülmektedir. Arguvan’ın ise bu yol sayesinde Arapgir, Ağın, Kemaliye, Divriği, Erzincan bağlantısı sağlanacak ve Arguvan bir çıkmaz sokak olmaktan kurtulacaktır.

ARGUVAN’A ETKİLERİ NELER OLUR?

  • Arguvan yol sorunu çözüldüğünde yollar kısalacağından araç yakıtı ve zamandan tasarruf edilebilir.
  • Arguvan da üretilen ürünlerin pazar sorunu çözülebilir.
  • Arguvan ekonomik olarak farklı illere ve ilçelere açılması sağlanır.
  • Ulaşım sorunu çözülen Arguvan’a özel sektör yatırım yapabilir.
  • Arguvan’ın ekonomisini oluşturan hububata dayalı; un, bulgur, yem fabrikaları, süt ve süt ürünleri ile ilgili yatırımlar yapılabilir.
  • Arguvandan yurtiçi ve yurt dışına yaşanan göçün önüne geçmiş oluruz.
  • Farklı iş kollarının gelişmesiyle Arguvan’da işsizlik sorunu çözülür.   [envira-gallery id=”1082″]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir