Arguvandan

Kenevir

Kenevir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kenevir ekimi için bakanlara talimat verdiğini ifade etti. Tarım Bakanlığımıza bu konuda gerekenleri söyledim. Yeniden bir kenevir ekimi süreci başlatalım. Çünkü kenevir ekiminin çok farklı alanlarda çok farklı faydalarının olduğunu göreceğiz. Bu süreci başlatacağız. ” dedi.

1933 yılında Haşhaş ekimi ile birlikte mevzuata bağlanan kenevir, 29.09.2016 tarihinde yayınladığı yönetmenlik ile izne tabi kültür bitkisi statüsüne alındı.Yönetmenlikle Bartın, Karabük, Amasya, Antalya, Burdur, Çorum, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak Yozgat ve Zonguldak olmak üzere 19 ilde Bakanlık izini ile kenevir ekilebilecek. Kenevir ekmek için 1 Ocak- 1 Nisan arasında Bakanlıktan izin alınması gerekiyor.

Kenevir’in Kullanım Alanları.

*Kurşun geçirmez yelekler,

*Akü Kapları,

*Uçak kaporta ve kanatları,

*Kağıt, kumaş,iplik,bina kaplaması, kiremit,tıbbi ilaçlar,mobilya,poşet gibi çok geniş kullanım alanı bulunmaktadır.

Kenevir’in Faydaları.

*Bir dönümde yetiştirilen kenevirden, 25 dönümde yetişen orman alanı kadar oksijen üretilebiliyor. Bir dönüm kenevirden elde edilen kağıt, 4 dönüm ormandan elde edilen kağıda eşdeğer kağıt üretilebiliyor. Ağaç’dan elde edilen kağıt 3 defa kağıda dönüşebilmekte iken kenevirden elde edilen kağıt 8 defa kağıda dönüşebilmektedir.

  • İlk kot pantolon kenevirden yapılmıştır. İp, halat,çanta, ayakkabı, şapka gibi insanların günlük kullanım alanlarında çok geniş yer bulmaktadır.

  • Kenevir kanser, akciğer sağlığı, Alzheimer, baş ağrıları, AIDS, kemoterapi, kas spazmları, depresyon, otizm, epilepsi, diyabet, kemikleri güçlendirmek, dikkat eksikliği, beslenme bozuklukları, ve radyasyon etkisini azaltma gibi onlarca hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

  • Üretimi çok ucuz olan kenevirle beslenen hayvanlar, hormon takviyesine ihtiyaç duymaz.

  • Kenevir binaların yalıtımı için de kullanılabilir. Kenevirle yapılan sabunlar ve kozmetik ürünler, suyu kirletmez.

  • Plastik ürünlerin tamamı, kenevirden üretilebilir ve kenevir plastiğinin doğaya dönüşmesi oldukça kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir