Arguvandan

Devlet Çökmez Sayın Başbakanım

  1980 Yılında Başbakanlık Müsteşarı olan Turgut ÖZAL ekonominin başındadır. Ekonomik sıkıntıları aşmak üzere özelleştirmeleri, ithalatı ve serbest döviz kur politikasını esas alan bir paket hazırlar.  Paket 24 Ocak 1980  günü  yürürlüğe girer ve  paketin adı yayınlandığı tarih olan 24 Ocak kararları diye anılır.

            24 Ocak kararlarına kamuoyunun tepkisi büyük olur.  Ekonomik paketi dayatan ABD ve Avrupa demokratik sistemde bu paketin uygulanmasının imkansız olduğunu anlarlar. Ülkede terör eylemlerini desteklerler ülke kan gölüne döner. Terör olaylarından usanan halk, teröre son verecek bir kurtarıcı beklerler.

         12 Eylül 1980 de Genel Kurmay Başkanı Kenan Evren yönetiminde ordu yönetime el koyar.  Türkiye Büyük Millet Meclisi fesih edilir ve  hükumete görevden el çektirilir.  Ülkede sıkıyönetim ilan edilir. Terör eylemleri bir anda bıçak gibi kesilir.

     Yeni Hükumet kurulur ve hazineden sorumlu Başbakan Yardımcılığına Turgut Özal getirilir. Artık Turgut Özal hükumette çok güçlenmiş her istediğini yapabilecek güce erişir.

        Askeri yönetim demokrasiye geçileceğini seçimlerin yapılacağı kararını alır. Turgut Özal Başbakanlık görevinden istifa eder. ABD ye gider ve dönüşte Anavatan Partisini kurarak siyasete atılır. 6 Kasım 1983’de yapılan genel seçimlerde 400 millet vekilinden 211’ini Turgut Özal’ın partisi alır.

      Turgut Özal Ülkede Cumhurbaşkanı Kenan EVREN’den sonra en yetkili kişidir.

 Turgut Özal 1986 yılı Temmuz ayında Malatya da yapılan Kayısı bayramına katılır. Turgut Özal ve beraberindekiler halkı selamlamak ve konuşma yapmak üzere platformun üzerine çıkar. Başbakan valiyi de zorlayarak yanına alır.

            Özal platformun üzerinde siyasi konuşma yaparken, boyu kısa olduğundan halk kendisini iyice göremez. Halk, kısa boylu Özal’ı göremeyince bağırmaya başlar: “Çök, çök!” diye etrafındakiler çökecek ki onlar da Özal’ı iyi görsünler.

Özal çevresine dönerek ;

Çökün der. Herkes çöker. Yan tarafta bulunan Vali bey, dimdik ayaktadır çökmez. Özal, valiyi uyarır:

“Vali Bey! Çöksene!”

Saygı duyulası Vali bey , Şöyle der ;

“Vali Devleti temsil ediyor, Devlet çökmez Sayın Başbakanım!” der.

       Devletin saygınlığına sahip çıkarak çökmeyen Saygın Vali Naim Cömertoğlu’dur. Birkaç gün sonra merkeze alınır. Bu atama , Sayın Vali Naim Cömertoğlu’nun boynunda bir şeref madalyası olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir