Arguvandan

Muşar Dağı Seyir Terası (Abdulvahap Dağı)

Muşar dağı, Elazığ ili Baskil ilçesi sınırları içerisinde Karakaya baraj gölü kenarında yükselen ve üzerinde Mar Ahron kilisesi / manastırı bulunan dağdır.

Muşar dağının dikkat çekici konumu sayesinde Malatya’nın ilçelerine kuşbakışı izlemenizi sağlar.

Konumu

Karakaya baraj gölünün denizden yüksekliği  750 – 800 metre olduğu düşünülmektedir.  Barajdan itibaren aniden yükselen dağın yüksekliği 1200 metreyi bulmaktadır. Dağ Malatya’ya bağlı Arapgir arazisinin bir kısmını, Arguvan ilçe merkezi ve köylerinin çok büyük bölümünü, Yazıhan ilçesinin tamamını, Malatya merkezinin tamamını, Yeşilyurt ve Akçadağ  ilçelerinin büyük bir kısmını, Kale ilçesinin ise tamamını görebilen bir konumdadır. Barajdan itibaren aniden yükselen dağın kuzey yamacında Sancaktar Abdulvahap Gazi’nin türbesi bulunmaktadır.

Abdulvahap Gazi kimdir?

Abdulvahap Gazi, peygamberimiz Hz. Muhammed’in  sancaktarıdır. Peygamberimizle birlikte bir çok savaşa katıldığına ve büyük kahramanlıklar gösterdiğine inanılır. Abdul Vahap Gazi’nin türbesini  Malatya ve ilçelerinden her yıl çok sayıda insan ziyaret etmektedir.

Tarihi hakkında bilinenler

Dağın zirvesinde bulunan Mar Ahron kilisesi her ne kadar Romalılar döneminde kullanıldıysa da  kilisenin kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Anadolu da yaşayan Etiler, Hititler ya da Asurlular tarafında yapıldığı ihtimali güçlüdür. Kilisede define arayıcılarının dışında arkeolojik bir araştırma yapılmadığı için kesin bir bilgi mevcut değil.

Doğa Güzellikleri

Muşar dağı ve kilisenin bulunduğu zirve Malatya ve bir çok ilçelerine hakimdir.Dağın zirvesine yapılacak seyir terası, Karakaya baraj gölünün eşsiz masmavi suyu ve Malatya’nın yemyeşil ovasını, kayısı bahçelerini izleme imkanına kavuşabileceğiz.

 

Ne yapılabilir?
Malatya Battalgazi ilçesi üzerinden büyük turist çekeceği düşünülmektedir. Muşar / Abdulvahap dağına güzel bir seyir terası yapılabilir. Yapılacak seyir terasının Battalgazi ve Baskil ilçelerinin ekonomilerine yeni soluklar aldırabileceği unutulmamalıdır.

Ulaşım
Malatya-Battalgazi ilçesinden feribotla Baskil-İmik uşağı köyüne geçtikten sonra 20 km. araç yolculuğu ve bir saatlik yaya yolculuk yapılması halinde seyir tepesine kavuşulabilir.

Dağın zirvesine çıkmanın faklı bir yol da Baskil-Işıklı köyü istikametinden mümkündür. Bu yol üzerinden de araçla tepeye çıkılamıyor. Zirveye çıkmak için araçları bıraktıktan sonra bir saatten fazla yaya yürümek gerekiyor.

Bir diğer ulaşım da Abdulvahap türbesinin devamından mümkün, ancak bu güzergah çok dik ve sarp olması nedeniyle dağcılık eğitimi almayanlar için tehlikeli olabilir.

3 thoughts on “Muşar Dağı Seyir Terası (Abdulvahap Dağı)

  1. Sayin ismail akbaba ya emeklerinden dolayı cok teşekkür ederim…gercekten paylasimlari son derece güncel ve faydalı konulardir…

    1. Teşekkür ediyorum. Bilgi paylaştıkça çoğalır, Lütfen beğendiklerimizi paylaşalım.

    2. Çok teşekkür ediyorum Mehmet bey. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, lütfen beğendiklerimizi paylaşalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir