Arguvandan

Ezineli Yahya Çavuş’u tanır mısınız?


Çanakkaleyi denizden geçmeyi başaramayan düşman kuvvetleri karaya çıkarma yapmaya karar alır. 19. Tümen Komutanı Albay Mustafa Kemal 24 Nisan 1915 günü birliklerine  karaya ayak basan tüm düşman askerlerinin yok edilmesi emrini verir.

25 Nisan 1915 sabahı düşman savaş gemileri Ertuğrul Koyu’na saldırır. Ertuğrul Koyu’na tonlarca mermi yağdırır. Koyu savunmakla görevli 26. Alay’ın 3. Taburu  bu saldırılarda tabur komutanı Mahmut bey ile Asteğmen Hüseyin bey şehit olurlar. Taburun sevk ve idaresini Yahya Çavuş üslenir.  Yahya Çavuş Galiçya ve Balkan Savaşlarına katılmış savaş tecrübesi olan cesaretli bir askerdi.

Yahya Çavuş Taburda sağ kalan 67 askeri ile birlikte Ertuğrul Koyu’nu savunmaya devam eder. Düşman Albien ve River gemilerinden şafakla beraber karaya çıkmaya başlayan 3000 düşman askerini denizin sularına gömdü.  Düşman birlikleri, karşısında bir tümen askerin Ertuğrul Koyu’nu savunduğunu düşünür, ancak 62 kahraman şehidin cenazesi ile karşılaşınca düşman komutanı hayretler içinde kalır.

Yahya çavuş Alçı Tepesi eteklerinde yaralanır. Bacağını tüfeğin kayışı ile bağlar ve diğer beş arkadaşı ile hastaneye kavuşur. Ancak bir gün sonra şehit olur.  ölüm kaydında 23 Mayıs 1331 (5 Haziran 1915) Maydos (Eceabat) yazılıdır.

1962 yılında Ertuğrul Koyu’na Yahya Çavuş şehitliği yapılmıştır. Yahya Çavuş ve arkadaşları bu şehitlikte yatmaktadır.

Anısı önünde saygı ile eğiliyorum, ruhu şad, mekanı cennet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir