Arguvandan

KIBRIS’IN KAYBEDİLMESİ (2)

Kıbrıs’ın kaybedilmesine giden süreç “93 Harbi “ olarak bilinen ve 1877-1878 yıllarında başladı.  Osmanlı – Rus  savaşında Rus ordularının İstanbul’un yakınlarına, Yeşilköy’e kadar gelmişlerdi.  

1571 yılında Venedikliler ‘den alınan ve 307 yıl Osmanlı yönetimi altında kalan Kıbrıs’ın yönetimi 1878 yılında, hükümranlık hakkı Osmanlı İmparatorluğunda kalmak kaydıyla İngiltere’ye devredildi.              

Borç altında ki devletin ağır bir savaş tazminatı ödemeye mahkum edilmesi. Rus ordularının İstanbul’un kapılarına dayanması. Sultan 2. Abdülhamid Rusların doğuda Ardahan, Kars, Erzurum gibi illerimizden toprak talep etmesi, gibi türlü zorluklar ile karşı karşıya kaldı. Osmanlı  hakimiyetinde bulunan Kıbrıs adasını Osmanlı İmparatorluğunu  Rus tehdidine karşı koruması karşılığında,  12 Temmuz 1878 günü  geçici olarak  İngiltere’ye devretmiştir.                 

Her ne kadar Kıbrıs adası İngilizlere geçici olarak devredilmişse’de uygulamada öyle olmamıştır. Kıbrıs adası devredildiği günden itibaren İngilizler ada üzerinde tam hakimiyetini kurmuşlardı.               

Ancak resmi olarak Kıbrıs’ın İngilizler tarafından işgali 5 Kasım 1914 günü gerçekleşmiştir. Bu günden itibaren Kıbrıs sorunun Türkiye’nin ve Dünya’nın  gündemini işgal eden en büyük sorunlardan biri olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir