Arguvandan

CUMHURİYET DÖNEMİNDE KIBRIS (3)

Osmanlı egemenliğinin son bulması ile ada da yaşayan Türkler üzerinde baskılar yoğunlaştı. Dayanılamayacak aşamaya gelen etnik terör eylemleri sonucunda Türkiye Cumhuriyeti Hükumeti, Kıbrıs’taki soydaşlarımızı korumak için uluslar arası girişimlerde bulunmuştu. Uzun uğraşlar sonucu 11 Şubat 1959 yılında bir taraftan Kıbrıs’ta Yunanistan, İngiltere ve Türkiye garantör devletler olmak üzere 2 Nisan 1959’da Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu.      

Zamanın Cumhurbaşkanı Makarios 30 Kasım 1963 tarihinde  Zürih-Londra Antlaşmalarının Kıbrıslı Türklere adil olanın ötesinde haklar verdiğini iddia etti. 1960 Anayasasının işlemez olduğunu öne sürmeye başladı. bunun üzerine Makarios  anayasa değişikliği talebinde bulundu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı olan Dr. Fazıl KÜÇÜK anayasa değişiklik teklifini kabul etmedi. Kıbrıs Rum tarafı ise 21 Aralık 1963 tarihinde Kıbrıs Türklerine karşı kapsamlı ve sistematik saldırılar yapmaya başladı.     

Türkiye Cumhuriyeti  8 Ağustos 1964 günü  Rumları Türk Halkına karşı işledikleri insanlık dışı eylemlerden caydırmak için Kıbrıs’a havadan müdahale etti.      

Eskişehir’den Kıbrıs’a, 4. Filo Komutanı olarak gönderilen Cengiz Topel’in uçağı, uçuş esnasında yerden isabet alarak düşürüldü. Cengiz Topel, paraşütle atlamayı başardı fakat esir alındığı Rumlar tarafından şehit edildi.  Yunanlı subayların yönetimindeki Rum Milli Muhafız Ordusu ile EOKA Kıbrıs’ta darbe yapınca Makarios adadan kaçmak zorunda kaldı. Darbe sonunda eli kanlı başka bir katil olan Sampson ise cumhurbaşkanı oldu.

 

One thought on “CUMHURİYET DÖNEMİNDE KIBRIS (3)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir