Arguvandan

Arguvan’ın Ekonomisi

Malatya’nın kuzeyinde yer alan Arguvan.  Güneyinde Fırat nehiri doğusunda Arapgir ilçesi, kuzeyinde Sivas ili Divriği ilçesi, batısında Hekimhan ilçesi ve güney batısında Yazıhan ilçesi ile çevrili küçük bir ilçedir.            

Arguvan yerleşim birimi olarak hiç bir il ve ya ilçenin güzergahında bulunmuyor. Yani hiç bir ilin ve ilçenin yolu Arguvandan geçmiyor. Arguvan bir çıkmaz sokak misali, Arguvanlılardan başka kimsenin uğrak yeri değil. Arguvan’a dışarıdan memur maaşı ve kendi üretimi dışnda para girişi olmuyor. Arguvanda sanayi, ticaret yapacak insanları doyuracak bir nüfusu ve ekonomisi olmadığından halk yatırım yapamadı / yapmadı.             

Arguvan ekonomisinin canlanması, köyden kente göçün durdurulması için çalşmalar yapılması gerekiyor. Projeler geliştirilmesi, halka güven verilmesi gerekmektedir. Öncelikle halkın ürettiği malları değerinde pazar sorunu olmadan satabilecek imkanlar sağlanmalı. Bu konuda Arguvan Belediyesine büyük iş düşmekte. Arguvan belediyesi devletin belediye ye gönderdiği parayı memurlara maaş ödemesi yapıp bir kısmı ilede kilit taş döşemekle belediyecilik yapma alışkanlığından vaz geçmeli.            

 Arguvanda kuru tarım yapılmakta olup, halk pazar imkanı bulamadığından  arpasını, buğdayını biçdirerek hasadını evine getirmeden yarı fiyatına tüccarlara devretmek zorunda kalıyor. Arguvan’ın her köyünde bir çok aile süt inekçiliği yapıyor. İl merkezinde 3 –  3,5 TL olan açık süt’ü köylü 1TL. veya  altında satmak zorunda kalıyor.

Arguvan belediyesinin bu sorunlara el atması üretici ve belediye ortaklığı ile  yem fabrikası, un, bulgur fabrikası, yaparak üreticinin ürününü gerçek değerinde satmasını sağlayabilir. Yine köylü belediye ortaklığı ile mandıra kurulabilir  süt inekçiliğinin sorunu çözülebilir. Pazarlama sorununun çözüldüğünü gören halk kendiliğinden üretime başlar.             

 Arguvan belediyesi Malatya bağlantılı Arguvan, Arapgir, Kemaliye, Erzincan yolunun Arguvandan geçmesi için çalışabilir. Yeni güzerhanın Karaca köyü, Gecekondu, Tarlacık köyü, Arguvan, Karahöyük, Ermişli, Bostancık  güzergahı takip edilerek tamamlanması sağlanabilir.     Malatya, Arguvan,  Arapgir  yolunun ne kadar kısaldığı gerek belgelerle gerekse fiili olarak yetkililere aktarılırsa sonuç alınacağına inanıyorum.        

 Pazar ve yol sorunu çözülen Arguvan’ın geleceğe daha bir ümitle bakacağı düşüncesindeyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir