Arguvandan

Arguvan Tarlacık Köyü İlkokulu

Tarlacık köyü Eğitim öğretim sorununu çözmek için köy halkı tarafından imece usulü ile tek sınıflı kerpiç bir bina (okul) yaparak 1967-1968 öğretim yılına kadar çözmüşlerdir.

Zamanla köy nüfusunun artması , okul çağına gelen öğrencilerin tek sınıflı okulda sağlıklı eğitim görmesi olanağı kalmadı.  Bu gerçeği gören köy halkı  gerekli yasal yolları takip ederek  Devletin köye bir ilkokul ve 2 lojman yapması kararını aldırabildi. Köy tüzel kişiliğine ait bulunan  205 parsel  4600 metre kare arsayı ilkokula bağışlayarak Devlet tarafından 2. sınıf, 1 Müdür odası ve 1 beslenme odası ile birlikte görev yapacak öğretmenlerin ikamet edebilmesi için 2 de lojman yapmıştır.

1968-1969 eğitim ve öğretim yılında hizmete açılan okul  2000 li yıllara kadar köyümüze hizmet verdi.  Köyde eğitim öğretim çağına gelen öğrenci mevcudunun azalması nedeni ile  okul kapatılarak taşımalı eğitim sistemine geçildi.

Okulun ilk öğretmeni Yusuf Bayram’dır, daha sonra Hilmi Tosun,Ali İpek, Zehra İpek, Hüseyin Kocaman, Mehmet Dolğan, Sakine Kocaman ve Ayhan Adıgüzel gibi bir çok öğretmen görev yaptı.

Okulun kapatılması ile bir süre kaderine terk edilen okul binası daha sonra köy halkı tarafında gerekli tamiratlar yapılarak şimdi köy odası (düğün, nişan, cenaze, taziye evi gibi) olarak hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir