Arguvandan

Arguvan Ortaokulu Ve Lisesi

 

 

 Ekonomik durumu iyi olmayan Arguvan ve köylerinde yaşayan halk İlkokulda sonra çocuklarını okutmak için çareler aramış ve ilçe merkezinde Bir Ortaokul açılmasının yararlı olacağına karar vermişler.
 

Arguvan halkı Ortaokulun yapılması için ellerini taşın altına koymuş. Arguvan halkı ve ortaokul çağına gelmiş hatta geçmekte olan  gençler / öğrenciler el ele vererek bir miktarda Devletin katkısı ile Ortaokul binasını yapmışlar ve 1964-1965 eğitim ve öğretim yılında okul hizmete açılmıştır. 

 Arguvan Ortaokulunun Arguvan’ın eğitim ve kültür seviyesine büyük katkı sağlayacağını düşünen halk, eğitim öğretime açılan ortaokula ilçenin her köyünden de öğrenci gönderilmiştir. Kısa bir sürede yapılan mevcut bina  ihtiyaca cevap veremeyeceği anlaşılınca eğitim öğretim ikili eğitime geçilmiştir. 


Üç yıllık ortaokul eğitimini tamamlayan öğrencilerin mezun olması ile  ilçede Lise’ye ihtiyaç duyulmuş halkın ve Arguvan Kaymakamlığının talebi ile Ortaokul  binasında lisenin’de açılma kararı verilmiştir. Bir süre Ortaokul ve Lise aynı binada devam ederken yanına bir de 2 katlı ek bina yapılmıştır. 

Arguvan da Ortaokul ve Lise’de eğitim öğretim böyle devam ederken   1988 yılında meydana gelen toprak kayması (heyelan) nedeni ile Arguvan ilçesi yaşanamayacak duruma gelir. Devlet yetkilileri artık bu kaygan zemin üzerinde yaşamın mümkün olmadığına karar vererek Arguvan ilçe merkezinin daha kuzeye taşınmasına karar verdiler. Kısa süre de devlet daireleri ve insanların ikamet edecekleri lojmanlar yapılarak Arguvan merkezi kurumları ile birlikte, yeni yerleşim yerine taşındı. 


Binlerce öğrenci yetiştiren,  Devletin her kademesinde görev alan binlerce insanın eğitim gördüğü bina günümüzde kendi kaderine terk edilmiş yorgun bir vaziyette  orada durmakta’dır.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir